Giriş Sayfam Yap

Giriş
Danışma
Poliklinik
Ameliyathane
Eğitim Salonu
Toplantı Salonu
Kütüphane
Eczane
Laboratuar
Randevu
Hastaneler
Dilek-Şikayet
Diğer Branşlar
 
 

 

BOĞAZ KÜLTÜRÜ

Boğaz Kültürü Ne Demektir: Boğaz kültürü, bademcikler ve yutaktaki bakterileri belirlemeye yönelik bir testtir. Boğazda normalde de bazı bakteriler bulunur. Buna normal boğaz florası adı verilir. Bademcik ve boğaz iltihapları bir çok hastada virüslere de bağlıdır. Bu virüsler boğaz kültüründe tesbit edilemez. Boğaz kültürü genellikle 'Beta' olarak bilinen 'A grubu beta hemolitik streptokok' bakterisini belirlemeye yöneliktir. Bu bakteri bazen kalp, eklem, böbrek hastalıklarına neden olabilir.

Nasıl Uygulanır: Boğaz kültürü ucuna pamuk sarılmış olan steril bir çubukla alınır. Bu çubuk bademcikler  ve yutak üzerine sürülerek o bölgeden örnekler alınır. Alınan bu örnekler laboratuar ortamında uygun besiyerlerinde değerlendirilerek hangi bakterinin üretildiğine bakılır. Bir çok kez kültürle beraber 'antibiyogram' adı verilen tetkikte yapılır ve bu bakterilerin hangi antibiyotiğe hassas olduğuna bakılır. Bu kültürün sonuçlanması genellikle 48 saat alır. Bu süre içerisinde hastaya antibiyotik başlanması gerekir. Son yıllarda sadece 'beta' bakterisini tesbit etmeye yarayan hızlı testler kullanılmaya başlanmıştır. Bu test ile 5-10 dk içinde sonuç alınabilmektedir. Bu testlerin doğruluk ve hassasiyet oranları çok yüksektir.

Hangi Durumlarda Kültür Yapılır: Boğaz kültürü yapılması gerekliliği aslında çok sık değildir. Bir boğaz iltihabı tesbit edildiğinde genellikle zaten antibiyotiğe başlanır. Kültür sonuçlarının alınması 48 saat sürdüğü için çok faydalı olmayabilir. 'Beta' bakterisi boğaz için kullanılan antibiyotiklerin neredeyse hepsine hassastır ve o nedenle kültüre gerek kalmaz. Hızlı beta testleri özellikle kalp, eklem ve böbrek hastalıkları açısından riskli hastalarda, toplu yaşanan okul, kışla gibi yerlerde gerekli olabilmektedir. Bazen hastaların kültür yapılması istekleri olmaktadır. Hangi bakterinin varlığı ve buna göre antibiyotik kullanılması mantıklı gelmektedir. Ancak birçok kez kültür yapılması faydasızdır. Kültür gerekliliği kararını doktorunuza bırakmanızı öneririm.


2002 Copyright © KBB HASTANESİ